Jak jakość chłodziwa przekłada się na produktywność w obróbce skrawaniem?

Maciej Gierej
Chłodziwa
12.03.2024
Oceń wpis:

4.5 - 2

4.5
(2)

Jakość chłodziwa a obróbka skrawaniem

Na jakość przebiegu procesu obróbki skrawaniem składa się pięć podstawowych zmiennych. Są to rodzaj obrabiarki, zastosowane narzędzia, system sterowania CAD/CAM, a także czynnik ludzki. I niestety, w wielu sytuacjach lista kończy się w tym miejscu. Dlaczego? Ostatni, najmniej doceniany czynnik jest zazwyczaj pomijany, a odgrywa bardzo istotną rolę w całym procesie. Mowa tu o jakości chłodziwa.

 

Chłodziwo w procesie obróbki skrawaniem

Deprecjonowanie ważności chłodziwa nie jest niczym nowym. W przeszłości były one często postrzegane jako zło konieczne i dodatkowy wydatek dla firmy. Ich rola ograniczała się jedynie do zapewnienia odpowiedniego smarowania i chłodzenia strefy obróbczej – krawędzi ostrza narzędzia i obrabianej powierzchni detalu.

Jednak od tego czasu ich skład i stawiane wymogi uległy istotnym przeobrażeniom. Warto podkreślić, że obecnie w ich składzie można wymienić ponad 50 różnych substancji. Nowoczesne emulsje i roztwory chłodząco-smarujące potrafią znacznie więcej niż tylko zapewnienie smarowania i chłodzenia.

  • Wydłużają żywotność narzędzi
  • Zapewniają ochronę antykorozyjną
  • Eliminują problemy skórne operatorów
  • Stabilizują termicznie obróbkę skrawaniem
  • Zapewniają dokładność pracy ściernic

Są przy tym coraz bardziej uniwersalne, nietoksyczne, stabilne i kompatybilne z maszyną, stając się nierzadko elementem przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa.

 

Chłodziwa nowej generacji – nie tylko do chłodzenia

Producenci, dostrzegając potencjał chłodziw w zwiększaniu efektywności produkcji, poszukują nowych formuł wykraczających poza tradycyjne funkcje. W efekcie powstają chłodziwa nowej generacji, które nie są już biernym elementem procesu, ale stają się narzędziem wpływającym na:

  • Szybkość: Zwiększając prędkości skrawania i skracając czas obróbki.
  • Jakość: Poprawiając wykończenie powierzchni i zmniejszając ilość wad.
  • Cenę: Obniżając koszty zużycia narzędzi, energii i konserwacji.

Badania szwajcarskiej firmy BLASER Swisslube pokazują, że choć koszty chłodziwa stanowią zaledwie 0,5% ceny produktu, wpływają one na pozostałe 95% kosztów produkcji jednostkowej. Obejmują przy tym zasoby ludzkie, maszyny i narzędzia.

 

Systemy filtracji chłodziwa – recepta na wydłużoną jakość chłodziwa

Bieżące oczyszczanie chłodziwa i utrzymywanie jego stabilności termicznej wydaje się logicznym procesem, który wspiera działanie oleju. Systemy filtracji chłodziwa umożliwiają usuwanie zanieczyszczeń, w tym pozostałości po obróbce skrawaniem i smarów z maszyny. Takie odfiltrowanie wydłuża nawet 5-krotnie żywotność oleju, zapobiega psuciu się płynów w zbiorniku, a także utrzymuje dokładność pracy ściernic.

Co ważne, systemy filtracji chłodziwa zapewniają również stabilność termiczną. To szczególnie istotne, ponieważ każdy z materiałów ma określony zakres parametrów pracy. Dlatego ważne, by narzędzia nie przegrzewały się w pracy, a dzięki temu mogły pracować z maksymalną precyzją.

W JG M.A.T. posiadamy wiedzę i doświadczenie w budowie energooszczędnych systemów filtracji chłodziwa. Nowoczesny park maszynowy w Lublinie, a także oddział w Puławskim Parku Naukowo Technologicznym pozwalają nam na realizację wszystkich zamówień dla naszych klientów bez pośredników. Ograniczamy w ten sposób dodatkowe koszty i czas potrzebny do przygotowania maszyny do pracy w ciężkich warunkach.

Jeżeli są Państwo zainteresowani naszymi rozwiązaniami, zachęcamy do kontaktu.

NAPISZ DO NAS